خانم هاي بخوانند: بزرگ كردن سينه كاري درست يا غلط؟

به طور متوسط هزينه‌ ي عمل جراحي بزرگ كردن سينه مي‌تواند در افراد مختلف با توجه به شرايط بدن آن‌ها و نوع عمل و ايمپلنتي كه در نظر گرفته‌اند متفاوت باشد. متوسط هزينه‌ي جراحي سينه بسته به هزينه‌ي انجام بي‌هوشي، تجهيزات اتاق عمل و تسهيلات مركز مربوطه، هزينه‌ي آزمايش‌ها، لباس مخصوص بعد از عمل، نسخه‌هاي دارويي و هزينه‌ي دستمزد جراح متغير خواهد بود. با اين حال بايد در نظر داشت كه در جراحي زيبايي سينه علي رغم هزينه‌هايي كه وجود دارد، نبايد به سبب هزينه كمتر از كيفيت كار با انتخاب جراحان كم‌تجربه و كم ‌مهارت كاست. تبحر پزشك در عمل جراحي مهم‌ترين نكته‌اي است كه در اين اعمال جراحي بايد به آن دقت كرد. با توجه به محسوب شدن پروتز سينه در دسته جراحي‌هاي زيبايي احتمالاً هر بيمه‌اي هزينه هاي آن را پوشش نخواهد داد. بهتر است قبل از احتساب بيمه براي پرداخت هزينه‌هاي آن با بيمه‌ي درماني خود مشورت كنيد.
دست زدن به جراحي پروتز سينه براي افزايش سايز سينه يك انتخاب كاملاً شخصي است كه هر فردي فقط خود به تنهايي مي‌تواند درباره‌ي آن تصميم بگيرد. احتمالاً با داشتن سينه‌هاي بزرگ‌تر جوان‌تر و خوش اندام‌تر به نظر مي‌رسيد و با جراحي بزرگ كردن سينه براي طولاني مدت مي‌توانيد اين اعتماد به نفس را حفظ كنيد. ولي اين جراحي به دليل نياز به پيگيري و احتمال جابه‌جايي يا نياز به تعويض مي‌تواند كمي پردردسر باشد.
با اين حال اين جراحي نيز همانند اعمال جراحي ديگر نيازمند شرايط اوليه‌اي است كه در آن صورت مي‌توان كانديد مناسبي براي آن شد. شرايط لازم عبارت است از:

 • فرد بايد از سلامت جسمي برخوردار باشد؛
 • از نتايج جراحي سينه خود انتظارات واقع‌بينانه‌اي داشته باشد؛
 • دليل فرد براي تن دادن به جراحي بايد منطقي بوده و واقعاً از كوچكي سينه‌هاي خود ناراضي باشد؛
 • از تغيير شكل ظاهري سينه بعد از زايمان يا تغيير حجم آن پس از كاهش وزن يا افزايش سن ناراضي و نگران باشد؛
 • سينه‌ها نامتقارن و توخالي داشته باشد.

بهترين كانديدهاي عمل جراحي بزرگ كردن سينه زناني هستند كه از لحاظ جسمي و رواني سالم و از نتايج عمل سينه خود انتظارات واقع بينانه دارند. به طور معمول در جراحي ايمپلنت سينه يك يا هر دو پستان به صورت يكسان و قرينه تغيير سايز مي‌دهند. براي تصميم‌گيري بهتر برخي پزشكان با طراحي نرم‌افزاريِ سينه پس از عمل، فرد را با واقعيت بعد از عمل خود بيشتر آشنا مي‌كنند تا راحت تر انتظارات خود را با نتايج احتمالي بسنجند.

ايمپلنت پستان

در زمان انتخاب نوع پروتز سينه بايد به جنس و كيفيت مطلوب و حداكثر طول عمر آن دقت كرد. زيرا پروتز لباس نيست كه به راحتي بتوان آن را تعويض نمود. بنابراين بيشترين طول عمر يك گزينه‌ي مهم در انتخاب پروتز است. با اين حال و با وجود رعايت تمام نكات ايمني ممكن است ايمپلنت سينه نياز به تعويض پيدا كند. در هر صورت مراجعه به پزشك جراح براي انجام معاينات پيگيري سالانه به سبب بررسي جايگاه پروتز و سلامت پستان يك امر ضروري است. با گذشت زمان و با توجه به پيري، نوسانات وزن و عوامل هورموني اين اين احتمال وجود دارد تا سينه جراحي شده نيز دچار افت يا تغيير شكل شود. اگر پس از گذشت يك دوره يك ساله از عمل سينه از تغييرات صورت گرفته بر روي سينه خود ناراضي شديد، مي‌توانيد با نظر پزشك خود با انجام يك عمل ليفت پستان يا جراحي ترميمي به زيبايي اندام قبلي خود بازگرديد.

انواع ايمپلنت‌هاي بزرگ كننده پستان

ايمپلنت‌ها انواع مختلفي دارند كه هريك نسبت به ديگري معايب و مزاياي خود را دارد. بيشتر ايمپلنت‌هاي مصرفي در جراحي بزرگ كردن سينه عبارت است از:
كاشت سينه شور
در كاشت سينه شور با كمك آب نمك استريل سينه را برجسته و بزرگ مي‌كنند. با نشت و پارگي پوسته‌ي ايمپلنت، ماده‌ي سالين خارج خواهد شد و ماده‌ي شور جذب بدن مي‌شود و به طور طبيعي از بدن خارج مي‌گردد. كاشت سينه شور داراي شكل يكنواخت و با ثبات و استحكام است كه براي بزرگ كردن سينه در زنان 18 سال يا مسن‌تر مورد تأييد سازمان غذا و دارو قرار گرفته است.
كاشت سينه سيليكوني
در كاشت سينه سيليكون پروتز مورد نظر حاوي ژل سيليكوني است. ژل مي‌تواند در فرد احساسي شبيه به بافت پستان طبيعي ايجاد كند. در صورت نشت و پارگي پروتز سيليكوني، ژل ممكن است در داخل پوسته ايمپلنت باقي بماند يا درون بافت پستان پخش شود. معمولاً ايمپلنت‌هاي حاوي ژل سيليكون افت نمي‌كنند. در صورت انتخاب پروتز سيليكوني نياز به ويزيت‌هاي منظم و بازديد جراح پلاستيك از كاركرد صحيح ايمپلنت وجود دارد. پزشك مي‌تواند با سونوگرافي يا MRI وضعيت ايمپلنت‌هاي پستان را ارزيابي كند. كاشت سينه سيليكوني براي بزرگ كردن سينه در زنان 22 سال يا بيشتر مورد تأييد سازمان غذا و دارو است. هيچ ارتباطي بين ايمپلنت ژل سيليكوني سينه و بيماري‌هاي بافت همبند، سرطان پستان يا مشكلات باروري پيدا نشده است.
كاشت سينه چسبنده
ايمپلنت فرم پايدار و چسبنده در صورت نشت و پارگي نيز شكل ظاهري خود را حفظ مي‌كنند. قوام ژل سيليكون در داخل اين ايمپلنت ضخيم‌تر از ژل ايمپلنت سيليكوني سنتي است. اين ايمپلنت‌ها محكم‌تر از ايمپلنت‌هاي سنتي هستند و تصور مي‌شود كه كمتر احتمال دارد دچار پارگي شوند. اين ايمپلنت‌ها به صورت مخروطي رو به بالا هستند و به همين دليل در صورت جا به جايي و چرخش منجر به ظاهر غير متعارفي در سينه خواهند شد. براي قرار دادن ايمپلنت چسبنده نياز به يك برش اضافي ديگر در پوست هست.
كاشت سينه گرد
كاشت سينه گرد يك فرم با ثبات از ايمپلنت‌هاست كه شكل يكسان آن در تمام نقاط منجر به ايجاد يك ويژگي عالي در آن شده است بدين صورت كه چرخش تغيير و نگراني‌اي در ظاهر سينه ايجاد نخواهد كرد.
كاشت سينه صاف
ايمپلنت سينه صاف بسيار نرم است و مي‌تواند به صورت جيبي در سينه كار گذاشته شود. اين ايمپلنت صاف ممكن است برخي از ناهمواري قابل لمس و يا قابل مشاهده ايجاد كند.
ايمپلنت‌هاي بافت پستان
ايمپلنت‌هاي بافت پستان با احتمال كمتري دچار حركت و چرخش در پستان و بافت اطراف آن خواهند شد و يكي از مزيت‌هاي آن بر انواع ديگر ايمپلنت‌ها، خطر كمتر ايجاد بافت اضافه در محل برش است.
گاهي اوقات توليد‌كنندگان ايمپلنت سبك‌هاي جديدي از انواع ايمپلنت‌هاي پستان را معرفي مي‌كنند كه مي‌تواند خارج از دسته‌هاي نام برده شده قرار گيرند. با اين حال كيفيت مهم‌ترين گزينه انتخاب ايمپلينت است.

مشاوره قبل از جراحي بزرگ كردن سينه

پزشك جراح قبل از اقدام به جراحي زيبايي بزرگ كردن سينه سطح انتظارات فرد را در كنار گرفتن اطلاعاتي از سبك زندگي و سوابق پزشكي او با پرسيدن سؤالاتي از اين قبيل مي‌سنجد:

 • چرا مي‌خواهيد عمل بزرگي سينه انجام دهيد و نتيجه‌ي مورد انتظار شما چيست؟
 • آيا شرايط جسمي خاص، سوابق آلرژي و درمان‌هاي پزشكي قبلي داريد يا داشتيد؟
 • آيا در حال حاضر دارو، ويتامين‌، مكمل‌ گياهي، الكل يا دخانيات مصرف مي‌كنيد؟
 • آيا سابقه فردي يا خانوادگي از سرطان پستان داريد؟ نتايج حاصل از ماموگرافي و يا نمونه‌برداري قبلي خود را ارائه دهيد.

جراح پلاستيك همچنين با درخواست آزمايش‌ها و انجام معايناتي وضعيت جسمي و دادن مشاوره آمادگي فرد را براي جراحي بدين صورت بررسي مي‌كند:

 • ارزيابي وضعيت سلامت عمومي فرد و عوامل خطر از پيش موجود؛
 • اندازه‌گيري دقيق سينه و بررسي شكل ظاهري، كيفيت پوست، و محل نوك سينه؛
 • پشنهاد گزينه‌هاي درماني خود بر اساس وضعيت فرد؛
 • بحث در مورد نتايج احتمالي جراحي بزرگ كردن سينه و هر گونه خطر و عارضه بالقوه آن؛
 • آزمايش خون كنترلي قبل از عمل؛
 • ماموگرافي پايه قبل از عمل جراحي؛
 • تجويز برخي از داروها قبل از عمل و يا تنظيم يا تعويض داروهاي مصرفي فعلي؛
 • منع استعمال سيگار حداقل از شش هفته قبل از عمل جراحي؛
 • هيدراتاسيون قبل و بعد از عمل جراحي؛
 • اجتناب از مصرف آسپرين و داروهاي ضد التهابي خاص افزايش‌دهنده خونريزي.

عمل جراحي بزرگ كردن سينه ممكن است در يك مركز معتبر جراحي سرپايي يا بيمارستان انجام شود. اگر عمل جراحي سينه خود را به صورت سرپايي انجام مي‌دهيد، حتماً از كسي بخواهيد شما را در اين روند حداقل تا حداقل شب اول بعد از عمل جراحي همراهي كند.
در صورتي كه قصد بارداري در آينده را داريد حتماً پزشك جراح خود را از اين مسئله مطلع كنيد زيرا بارداري مي‌تواند بر ظاهر سينه اثر بگذارد. هيچ مدركي وجود ندارد تا نشان دهد ايمپلنت سينه بارداري و توانايي شيردهي را تحت تأثير قرار خواهد. اما بايد سؤالات خود را در اين زمينه با پزشك خود مطرح كنيد.
داشتن اضطراب از عمل و نتايج آن به دليل اينكه بحث زيبايي جاي حساسي چون سينه مطرح است، كاملاً طبيعي خواهد بود. اما درك تمام جنبه‌هاي جراحي بزرگ كردن سينه بسيار مهم است كه با پرسيدن سؤالاتي كه ليستي از آن را براي شما تهيه كرديم ميسر خواهد شد. اين سؤالات عبارت‌اند از:
آيا پزشك دوره‌هاي جراحي پلاستيك سينه را گذرانده است؟
جراحي پلاستيك شما چند سال سابقه كار در اين زمينه دارند؟
بيمارستان يا مركز جراحي چه تسهيلاتي دارد؟
آيا من كانديد خوبي براي جراحي بزرگ كردن سينه هستم؟
نتايج قابل انتظار جراحي چيست؟
عمل جراحي بزرگ كردن سينه كجا و چگونه است؟
چه شكل و سايز، محل برش و نوع ايمپلنتي براي من توصيه مي‌شود؟
مدت لازم براي بهبودي چه ‌قدر است و چه كارهايي به بهبود سريع‌تر بعد از عمل كمك مي‌كند؟
خطرات و عوارض مرتبط با روش انتخابي من چيست؟
احتمال نياز به تكرار اعمال جراحي ايمپلنت اضافي در طول عمر من چه قدر است؟
آيا پروتز توانايي شيردهي من را تحت تأثير قرار مي‌دهد؟
پس از زايمان و پس از دوران شيردهي پروتز دچار چه تغييراتي خواهد شد؟
در صورت عدم رضايت از نتيجه عمل خود چه راه درماني دارم؟
آيا امكان برداشت و حذف ايمپلنت در آينده وجود دارد؟

روش جراحي پروتز سينه

يكي از روش‌هاي بزرگ كردن سينه با كمك پروتز است كه يك الي دو ساعت بسته به همراه بودن يا نبودن با اعمال جراحي هم‌زمان ديگر طول مي‌كشد. براي ايمني بيمار در طول عمل جراحي، از مانيتور‌هاي مختلف براي بررسي ضربان قلب، فشار خون، نبض و ميزان اكسيژن موجود در خون استفاده مي‌شود. مراحل جراحي بزرگ كردن سينه عبارت است از:
مرحله اول ـ بي‌هوشي
داروهاي بي‌حسي، بي‌هوشي و كاهنده‌ي درد براي راحتي فرد طي عمل جراحي تجويز مي‌شود. اين داروها بيشتر شامل آرام‌بخش داخل وريدي و بي‌هوشي عمومي است كه پزشك متخصص بي‌هوشي با توجه به شرايط جسمي هر فرد مراجعه‌كننده، بهترين گزينه را انتخاب مي‌كند.
مرحله دوم ـ برش
به منظور كاهش ديد زخم ناشي از برش در محل حساس سينه كه از نقاط زيبايي زنان محسوب مي‌شود، كم‌ديدترين ناحيه‌ي سينه براي برش انتخاب خواهد شد. برش را مي توان در زير پستان، اطراف هاله پستان و زير بغل ايجاد كرد. البته قبل از جراحي مي‌توانيد با پزشك جراح خود در مورد محل برش گفت‌وگو كنيد و با كمك او بهترين و مناسب‌ترين منطقه را انتخاب كنيد. هر چند نوع ايمپلنت و پروتز انتخابي، درجه‌ي بزرگي مورد نظر و آناتومي بدن فرد نيز مي‌تواند بر انتخاب محل برش اثر گذارد.
مرحله سوم ـ قرار دادن پروتز پستان
از محل برش ايجاد شده، پروتز سينه را به صورت جيبي درون محل جايگذاري مي‌كنند. بسته به شرايطي پروتز در زير ماهيچه‌هاي پستان، زير عضله‌ي سينه‌اي يا به طور مستقيم در پشت بافت پستان و در طول عضله‌ي سينه قرار مي‌گيرد. ايمپلنت زير عضله‌‌ي سينه كمتر در شيردهي دخالت مي‌كند. روش جاگذاري و موقعيت پروتز‌هاي سينه به نوع ايمپلنت، درجه بزرگي مورد نظر، آناتومي بدن فرد و توصيه‌ي جراح بستگي دارد.
مرحله چهارم ـ بستن برش
برش ايجاد شده بر روي سينه با بخيه‌ي لايه لايه در بافت‌هاي پستان، چسباندن پوست يا نوار جراحي بسته مي‌شود. با گذشت زمان تا حدودي خطوط بر جاي مانده از برش محو خواهد شد.

اقدامات مراقبتي پس از جراحي بزرگ كردن سينه

پس از انجام جراحي سينه فرد به شرطي به بهترين نتيجه از جراحي خود دست پيدا خواهد كرد كه مراقبت‌هاي لازم پس از عمل را تحت نظارت پزشك خود و به دقت انجام دهد. سينه‌هاي جراحي شده با گاز استريل پانسمان شده و با يك سينه‌بند كشسان به منظور به حداقل رساندن تورم و التيام سريع‌تر زخم ناشي از جراحي حمايت مي‌شوند. شما بايد قادر به راه رفتن بدون كمك بلافاصله پس از عمل بزرگ كردن سينه باشيد. راه رفتن چند دقيقه‌اي هر چند ساعت يك بار به منظور كاهش خطر تشكيل لخته خون در پاها بسيار مهم است.
معمولاً در صورت جراحي سرپايي فرد طي چند ساعت تحت نظر بودن ترخيص خواهد شد و مجاز به بازگشت به خانه است. قبل از ترك بيمارستان يا مركز جراحي زيبايي دستورالعمل خاصي براي چگونگي مراقبت از سينه بعد از عمل جراحي، نسخه‌ي داروهاي تجويزي مورد نياز براي بهبود زخم و كاهش خطر ابتلا به عفونت و موعد مراجعه به جراح پلاستيك براي پيگيري روند بهبودي ارائه خواهد شد.
بسته به نظر پزشك، ممكن است فرد به پوشيدن سينه‌بند حمايتي به صورت 24 ساعته در طول هفته اول يا دو پس از عمل توصيه شود. تعويض به موقع و شست‌وشوي صحيح محل برش و مصرف پمادهاي تجويزي از هر اقدام مراقبتي ديگري مهم‌تر است. هرچند فرد موظف است تمام دستورالعمل‌هاي توصيه شده را با دقت اجرا كند. پس از طي كردن دوره‌ي نقاهت بعد از جراحي در همان 24 الي 48 ساعت ابتدايي فرد مي‌تواند كم‌كم فعاليت روزمره خود را از سر گيرد و احتمالاً طي چند هفته‌ي بعدي جزء درد و ورم محدود ناراحتي ديگري را احساس نخواهد كرد. كمپرس يخ و استفاده از مسكن ضد درد به كاهش و كنترل درد كمك مي‌كند. سينه‌هاي ممكن است به لمس حساس شود و فرد احساس گرما يا خارش در سطح پوست سينه كند. تغيير رنگ، قرمزي و كبودي بافت پستان به سرعت ناپديد مي‌شود.
براي دو تا پنج روز ممكن است احساس سفتي و درد در منطقه قفسه سينه وجود داشته باشيد. پس از يك الي هفت روز بعد از عمل جراحي اجازه دوش داده مي‌شود. در صورت داشتن بخيه پس از يك هفته كشيده خواهد شد. فرد بايد از بلند كردن، كشيدن يا هل دادن هر چيزي كه باعث درد مي‌شود، دوري كند و با محدوديت فعاليت شديد به خصوص در چرخاندن قسمت بالاي بدن اصول ايمني را رعايت كند. در واقع بايد فعاليت فيزيكي بيش از حد را براي حداقل دو هفته اول بعد از عمل جراحي به حداقل برساند. براي زمان از سرگيري و آغاز ورزش و فعاليت‌هاي طبيعي انساني بهتر است با جراح پلاستيك خود مشورت شود.

نتايج جراحي بزرگ كردن سينه

نتايج حاصل از جراحي بزرگ كردن سينه بلافاصله پس از اتمام جراحي قابل مشاهده خواهد بود. با گذشت زمان، تورم پس از جراحي فروكش مي‌كند و خطوط برش محو خواهد شد. داشتن عكس‌هايي قبل از عمل براي مقايسه با تصاوير جديد سينه پس از عمل مي‌تواند نقش به سزايي در تشخيص ميزان تغييرات صورت گرفته داشته باشد. رعايت اصولي دستورالعمل پس از عمل جراحي و انجام به موقع ويزيت‌هاي پيگيري در دستيابي به نتايج مطلوب عمل سينه بسيار حائز اهميت است.

خطرات جراحي بزرگ كردن سينه

تصميم‌گيري درباره‌ي انجام عمل جراحي پلاستيك كه يك روش سريع بزرگ كردن سينه محسوب مي‌شود بسيار شخصي است و فرد وقتي بايد آن را به عنوان راه‌حل مشكل خود انتخاب كند كه منافع حاصل از آن ارزش خطرات و عوارض بالقوه احتمالي را داشته باشد. قبل از اين عمل جراحي سينه يك رضايت نامه كتبي براي اطمينان از اقدام آگاهانه فرد براي جراحي با درك كامل و روشن از خطرات و عارضه‌هاي احتمالي و پذيرفتن آن تنظيم خواهد شد. خطرات ناشي از عمل جراحي بزرگ كردن سينه عبارتند از:
خطرات بي‌هوشي؛
خونريزي؛
عفونت؛
تغييراتي در نوك پستان؛
زخم پوست سينه؛
قرارگيري نادرست ايمپلنت؛
نشت يا پارگي ايمپلنت؛
تشكيل بافت اضافه در اطراف ايمپلنت؛
تجمع مايع و خون در زير پوست؛
ايجاد چين و چروك بر روي پوست ناحيه ايمپلنت؛
عكس العمل‌هاي آلرژيتيك؛
درد مداوم سينه.
اين امكان نيز وجود دارد كه حضور ايمپلنت سينه مانع تشخيص زود هنگام سرطان پستان شود يا آن را به تأخير اندازد. بهتر است قبل از امضاي رضايت‌نامه‌ي جراحي به طور كامل در مورد تك تك اين خطرات با پزشك خود بحث و گفت‌وگو كنيد و تمام سؤالات خود را به طور مستقيم از جراح پلاستيك بپرسيد. با اين وجود ايمپلنت سينه سلامت پستان را مختل نمي‌كند. تا به امروز بررسي‌هاي دقيق انجام شده در تحقيقات علمي هيچ ارتباطي بين سينه و اختلال خود‌ايمني يا ساير بيماري‌هاي سيستميك پيدا نكرده است. با اين حال ايمپلنت پستان يك جراحي تضمين شده تا آخر عمر نيست و ممكن است در آينده يك يا هر دو ايمپلنت سينه نياز به جراحي مجدد تعويضي يا ترميمي پيدا كند. بارداري، كاهش وزن و يائسگي ممكن است در طول دوره‌هاي زندگي فرد ظاهر سينه‌ي جراحي شده را تحت تأثير قرار دهد. افرادي كه تحت جراحي افزايش سايز سينه قرار گرفتند به آزمايش‌هاي منظم سلامت سينه و ارزيابي شرايط ايمپلنت‌هاي پستان خود نياز دارند.

روش بزرگ كردن سينه با تزريق چربي

انتقال چربي يكي از روش‌هاي بزرگ كردن سينه است كه اساساً با استفاده از ليپوساكشن چربي را از ديگر قسمت‌هاي بدن مانند ران، شكم و باسن برداشته و پس از يك روند آماده‌سازي و پالايش، سلول هاي چربي را به سينه تزريق مي‌كنند. اين گزينه براي زناني كه به دنبال افزايش نسبتاً كوچكي در اندازه پستان هستند و نتايج طبيعي را ترجيح مي‌دهند، بهتر از ساير روش‌هاست. بافت‌هاي چربي از پيش گسترش يافته اجازه مي‌دهد تا انتقال چربي سينه مؤفقيت‌آميزتر باشد. انتقال چربي توانسته يك روش جايگزين مناسب براي پروتز سينه شود. در تكنيك‌هاي جديد حتي امكان دست‌يابي به سايز دو برابر اندازه پستان وجود دارد. البته اين روش هنوز به اندازه ايمپلنت مورد بررسي و مطالعه قرار نگرفته است. علاوه بر اقدامات لازم ديگر جراحي براي بزرگ كردن سينه با استفاده از انتقال چربي ممكن است براي ايجاد آمادگي پوست و بافت سينه به پوشيدن سينه‌بند توصيه شويد. تزريق چربي سينه نيز با خطرات جراحي مخصوص به خود همراه است كه شامل ايجاد كيست پستاني، عفونت، نكروز (مرگ) سلول‌هاي چربي و حتي پخش چربي انتقالي در گردش خون و بدن خواهد بود. اين روش به طولاني اثري روش‌هاي ايمپلنت نيست زيرا بعد از مدتي چربي مي‌تواند جذب بدن شود و سينه به حالت قبلي بازگردد.


[ بازدید : 33 ]

[ يکشنبه 3 دی 1396 ] 14:45 ] [ سارا کرمی ]

[ ]

خشکشویی آنلاین خشکشویی آنلاین انجام پایان نامه سئو
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]